Motion Math: Pizza!

Make your pizza…grow your profit! In Motion Math: Pizza! (for iPad, iPad mini, iPhone, and iPod touch) you run a pizzeria, learning economics, proportional thinking, and mental math as you buy ingredients in the market, design your pizzas in the kitchen, and sell them to customers.
Get it today!

Download_on_the_App_Store_Badge_US-UK_135x40


Motion Math: Pizza! icon
• Ages 8 and up
• For iPad, iPad mini, iPhone, iPod touch
• Proportions, Addition, Multiplication, Economics, Chart-reading

Love
★★★★★. Motion Math: Pizza makes it cool to be good at math. – Tech with Kids
A fantastic math game that gives kids a taste of what is needed to run a profitable business. – Common Sense Media
Simulates the perils and pitfalls of running a small business in an effective and incredibly fun way. – iPad Educators
The best business simulation game.Geeks with Juniors
★★★★½ – Children’s Technology Review
Very good educational value. Editor’s Fav. – AppySmarts
My students have been obsessed with this game. They love the challenge of maximizing profits…There is not one thing that either my students or I would change about this app.– The iPod Teacher
★★★★★. Best of the Best. – BestAppsForKids
An awesome math app. Seems much more like a game than a learning app and will certainly keep children engaged and entertained. – Kids App Corner
My favorite app in the entire world. This is seriously the best thing since sliced…pizza! – Forcefield Parents

Be the boss
You decide whom to buy ingredients from, what to stock up on, the look of your pizzas, the names, and the pricing.

Pizzas for everyone
Different people (and animals!) want different kinds of pizzas – can you design the perfect menu to please them all?

Grow your pizzeria
Save up to buy signs and other upgrades to your store. As your profits grow, unlock new ingredients and design new pizzas.

Learn math and strategy
There are several places in Motion Math: Pizza! where you’ve got to strategize and know your math:
• Vendor analysis: is it best to buy 10 olives for $5, or 30 for $14?
• Inventory management: what ingredients do you need to stock up on?
• Pricing: what price will get you a profit, but not be too expensive?
• Working the cash register: add and multiply to satisfy your customers!

Challenge for all players
The math gets more complex and the speed ramps up as you progress.

Teachers
Motion Math: Pizza! addresses basic money and economic concepts as well as Common Core Math Standards targeting fluent multiplication and addition, proportions, multi-step word problems, and interpreting data: 2.OA.1, 2.OA.2, 2.NBT.5, 2.NBT.6, 3.OA.7, 3.NBT.2, 3.NBT.3, 4.OA.3, 4.NBT.4, 4.NBT.5, 4.MD.2, 5.NBT.5, 6.NS.5, 7.SP.1

Fun music and sound effects by dSonic.